Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V (GTA V) – komputerowa gra akcji, należąca do serii Grand Theft Auto. Została wydana na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 17 września 2013 przez przedsiębiorstwo Rockstar Games. Akcja gry została umiejscowiona w fikcyjnym mieście Los Santos oraz w terenach pozamiejskich nazwanych Blaine County w stanie San Andreas, stworzonych na podstawie miasta Los Angeles i Kalifornii. 10 czerwca 2014 podczas targów E3 ujawniono zapowiedź gry w wersjach na komputery osobiste oraz konsole ósmej generacji – PlayStation 4 i Xbox One, które ukazały się 18 listopada 2014 na konsole nowej generacji, a na komputery osobiste premiera nastąpiła 14 kwietnia 2015.

Grand Theft Auto V cieszy się wysoką popularnością na świecie wśród graczy wszystkich platform, z rekordową sprzedażą na konsole siódmej generacji, ze względu na wysoką jakość graficzną, grywalność oraz możliwości podczas swobodnej rozgrywki poza fabuł. Gra trafiła także do księgi rekordów Guinnessa w siedmiu kategoriach, z czego sześć dotyczy jej sprzedaży.

Gra skupia się na przestępczości w jednej z metropolii Stanów Zjednoczonych – Los Santos i jej obrębie w stanie San Andreas. Trzej protagoniści (nad którymi gracz ma kontrolę), mimo że zajmują się innymi rodzajami przestępstw jako tzw. „wolni strzelcy” (ang. freelancer), współpracują ze sobą oraz wspólnie zajmują się nielegalnymi interesami.

Produkcja Rockstar Games została ogłoszona grą roku m.in. w portalach Edge, GameSpot, Metacritic, a także zdobyła nagrodę Golden Joystick w kategorii „gra roku” w 2013 roku.

Koszty produkcji oraz marketingu Grand Theft Auto V wyniosły 265 milionów dolarów, co czyni z niej grę o najwyższym budżecie w historii.

Fabuła

Główna fabuła zaczyna się w North Yankton około 2004 roku, gdy Michael Townley i Trevor Philips wraz ze swoim znajomym Bradem napadają na lokalny bank. Po zgarnięciu łupu na zewnątrz czeka oddział policji. Gangsterom udaje się dostać do samochodu i rozpocząć ucieczkę, jednak ta kończy się zderzeniem z pędzącym pociągiem. Bohaterowie cudem przeżywają kolizję, ale na miejscu zdarzenia czekają na nich agenci federalni, którzy zabijają Brada oraz udaje im się postrzelić Townley’a. Trevor po wyeliminowaniu zabójców najlepszego przyjaciela ucieka. Następnie ukazuje się wyjaśnienie, że całe feralne zdarzenie było wcześniej zaplanowane przez Michaela, który zawarł umowę z FIB (odpowiednik amerykańskiej agencji FBI), wobec której zostanie objęty programem ochrony świadków oraz zmieni nazwisko na „De Santa”.

Następnie akcja przenosi się do miasta Los Santos w 2013 roku. Michael mieszka razem z rodziną w Los Santos, gdzie regularnie chodzi do psychologa na terapie w celu zapomnienia wydarzeń z przeszłości. Poznaje tam Franklina Clintona, który był zmuszony zarekwirować auto jego syna, Jimmy’ego. Obaj przypadli sobie do gustu i przypadkiem zniszczyli dom meksykańskiego biznesmena Martina Madrazo, który zażądał od nich 2 500 000 dolarów odszkodowania. Zmuszeni byli przez to dokonać razem napadu na sklep jubilerski „Vangelico”, podczas którego De Santa użył charakterystycznego dla siebie zwrotu używanego przez niego w czasie rabunków. Zdarzenie to wzbudza niepokój FIB, którzy boją się rozpoznania przestępcy i pozwania ich za układ. Michaela rozpoznaje również Trevor, który ma do niego żal po wydarzeniach w Ludendorffie. Oddział FIB każe Michaelowi, Trevorowi i Franklinowi pracować dla agencji pod groźbą upublicznienia sekretów obciążających Michaela. W międzyczasie Trevor żąda od przyjaciela wyjaśnień związanych z jego upozorowaną śmiercią; zamierza także sprawdzić, kto leży w grobie Michaela. Gdy dowiaduje się, że to Brad, zostawia przyjaciela w North Yankton, gdzie zostaje wzięty za kochanka Philipsa i uprowadzony przez chińską triadę, z którą zatargi miał Trevor. Z opresji ratuje go Franklin. Wkrótce jednak Trevor wybacza przyjacielowi i pomaga jemu oraz Dave’owi w walce z Merryweather w celu dokonania wcześniej ustalonego skoku nazwanego „The Big One”, co oznacza wielki skok na Bank Rezerw Federalnych. Stamtąd kradną 4 tony złota o wartości około 200 mln dolarów. W międzyczasie bohaterowie poznają Devina Westona, który zleca Franklinowi i jego koledze Lamarowi kradzież drogocennych aut, za które później nie wypłaca obiecanych pieniędzy. Pewnego dnia w domu Franklina zjawia się Weston, który proponuje Clintonowi zabójstwo Michaela. Franklin staje przed trudnym wyborem – albo zabije któregoś z kompanów albo wraz z nimi rozprawi się z Westonem i FIB.

Rozgrywka

Rockstar Games za pośrednictwem portalu IGN udostępniło nowości, które pojawią się w odświeżonej wersji gry na konsole ósmej generacji oraz komputery osobiste. Są to przede wszystkim: widok z perspektywy pierwszej osoby z możliwością jej przełączania w dowolnym momencie gry (oraz możliwością korzystania z telefonu w wersji trójwymiarowej), odtwarzanie gry w jakości 1080p oraz 30 klatkach na sekundę dla konsoli ósmej generacji, a dla komputerów osobistych obsługa jakości 4K wraz z 60 klatkami na sekundę; dodano ponad 100 utworów muzycznych do radia oraz usprawniono wiele aspektów graficznych. Dodano także dwie godziny muzyki do ścieżki dźwiękowej.

W wersji na komputery osobiste Rockstar North zaimplementował także tryb reżyserski oraz autorski edytor filmów, Rockstar Editor. Tryb reżysera pozwala na uzyskanie dostępu do wszystkich możliwych modeli w grze (które są odblokowane dopiero po zagraniu w GTA Online, bądź ukończeniu kampanii trybu jednoosobowego), które mogą wypowiadać kwestie, oraz możliwa jest dowolna modyfikacja owych modeli, parametrów świata, szybkości kamery, jej pozycji, tempa sceny itp. Nagrane ujęcia można później edytować w programie Rockstar Editor, a ponadto odtwarzać projekt w trybie pełnoekranowym, dodać do klipu tekst, lub wstawić ścieżkę dźwiękową z gry. Gotowy film można opublikować na przykład w serwisie YouTube lub platformie Rockstar Games Social Club (na której można wziąć udział w konkursach powiązanych z tworzeniem filmów w edytorze). Dzień przed premierą gry w wersji na komputery osobiste Rockstar Games na swoim kanale na portalu YouTube opublikował film będący wprowadzeniem do edytora filmów oraz trybu reżysera. Edytor filmów wraz z trybem reżyserskim zostały zaimplementowane latem 2015 roku.

Pobieranie ze strony playnolimit.pl zawsze będzie darmowe!

Aby otrzymać dostęp do pliku użytkownik nie musi wysyłać płatnych SMS, wpisywać swoich danych ani wypełniać ankiet – pobieranie rozpoczyna się zaraz po kliknięciu w przycisk “DOWNLOAD”!

Author: Syska

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments